Thursday, February 14, 2013

Budget Saving Tips - Cheese!

I have several friends - quite a few actually- that are just starting out as a family, others who are just experiencing the tugs of large family constraints. Some of them have asked me some of my money saving grocery tips. Well, friends - this one is for you!

First - I am currently becoming the most frequent Sam's Club shopper. Some of you swear by Costco - and it does cater to a more refined palatte. Mine is a perk of my job, so I use it. Since packing school lunches, it seems I am there more and more each month!

I had always wanted to buy that ginormous cheese - you know, that ridiculous 5 pound monstrocity - of shredded cheese but I just couldn't figure how we'd go through the bag without it spoiling. Your freezer is your friend!
For some of you, this is completely a no-brainer. But for others, maybe you didn't come from a large family. Maybe you were not taught the principles of house management (I wasn't!). Maybe you have lots of little ones that are merely picking at their food and you can custom make their meals. That won't last forever, my friends! They will eat eventually. A lot!

 If you are really hard-core, you can buy the block and shred it yourself. Maybe some of you even make your own cheese.  I have more important things to do, but I hear my husband's family did that (shredded it, not home make it). That's awesome if you have time. Be sure to shred it before you freeze it because it will crumble if you do it after it has been frozen.

So, what do I do with this enormous bag of cheese? Eat it. Well, not at once. But one recipe for my family of 6 generally calls for 2 cups of shredded cheese. I set out to figure out exactly how much cheaper this is than buying the little 2 cup packages - and freezing is the key here.

This 5 pound bag costs about $11.66 where I live. I put it all in a hug bowl and measured out 2 cup servings into little baggies. I made about 9 baggies. So it cost a fraction for the baggies. I'd guess no more than 25 cents.

I made nine 2 cup portions.
$11.66/9 bags= $1.29 each!

If I were to buy 9 of those individually packaged at roughly $2.50 (1.66 is the cheapest I have ever seen them and there are always limitations) at the grocery store, I saved $10.84!

 I do this with Colby Jack, Mozzerella and also ground beef. Check out the door of my freezer. :-)

When I was in junior high, my friend and I tried to find "the cheese is good"in as many languages we could find. Fitting? Yes. Have a great day!

2 comments:

  1. Thanks for sharing this post! I know a lot of people are looking for ways to save money. From everyday necessities like groceries and bills to some personal items, money goes fast. Also, in this economy, you need to hold on to every penny you have. Unfortunately, my friend was in urgent need of money and had to get cash for annuities. Although it was and should be a last resort, it's important that people know that they can do that.

    ReplyDelete
  2. Yah I missed out on that course too, the house management. I've had a really hard time learning it.

    Der kase ist gut!

    ReplyDelete